2020–21 Bulgarian Cup

Football tournament season
2020–21 Bulgarian Cup
Купа на България
CountryBulgaria Bulgaria
Teams45
ChampionsCSKA Sofia (21st title)
Runners-upArda Kardzhali
Matches played46
Goals scored147 (3.2 per match)
Top goal scorer(s)Ecuador Jordy Caicedo
Ghana Bismark Charles
Bulgaria Plamen Ivanov
Bulgaria Dobrin Petrov
Curaçao Nigel Robertha
Bulgaria Tsvetomir Todorov
Bulgaria Preslav Yordanov
Bulgaria Georgi Yomov
(3 goals each)
← 2019–20
2021–22 →
All statistics correct as of 14 April 2021.

The 2020–21 Bulgarian Cup was the 39th official edition of the Bulgarian annual football knockout tournament. The competition began on 29 September 2020 with the preliminary round and finished with the final on 19 May 2021.[1][2] Lokomotiv Plovdiv were the defending cup winners, but were eliminated after extra time by Ludogorets Razgrad in the quarter-finals. After CSKA Sofia missed out on the cup after losing last year's final, this time they won it against Arda Kardzhali for their 21st cup title and qualified for the second qualifying round of the 2021–22 UEFA Europa Conference League.

Participating clubs

The following 46 teams qualified for the competition:[3]

2020–21 First League
14 clubs
2020–21 Second League
16 non-reserve clubs
Winners of 4 regional competitions
16 clubs

Arda Kardzhali
Beroe Stara Zagora
Botev Plovdiv
Botev Vratsa
CSKA 1948 Sofia
CSKA Sofia
Cherno More Varna
Etar Veliko Tarnovo
Levski Sofia
Lokomotiv Plovdiv
Ludogorets Razgrad
Montana
Slavia Sofia
Tsarsko Selo Sofia

Dobrudzha Dobrich
Hebar Pazardzhik
Kariana Erden
Litex Lovech
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
Lokomotiv Sofia
Minyor Pernik
Neftochimic Burgas
Pirin Blagoevgrad
Septemvri Simitli
Septemvri Sofia
Sozopol
Sportist Svoge
Strumska Slava Radomir
Vitosha Bistritsa
Yantra Gabrovo

from North-East zone:

from North-West zone:

from South-West zone:

from South-East zone:

Matches

Preliminary round

The draw was conducted on 16 September 2020.[4] The games were played between 29 September and 1 October 2020.[5][6] In this stage the participants were the 16 winners from the regional amateur competitions and 15 non-reserve teams from Second League. During the draw, Partizan Cherven Bryag received a bye to the first round.

Originally set for 30 September 2020, the tie between Chernomorets Balchik and Vitosha Bistritsa was cancelled because on 28 September, Vitosha Bistritsa declared that it had disbanded its first team squad and cancelled its participation in the Second League and the Bulgarian Cup.[7] On 30 September, it was confirmed that Chernomorets Balchik had received a bye into the first round, due to Vitosha's inability to fulfill the fixture.[8]

Spartak Varna (III) v Lokomotiv Sofia (II)
29 September 2020 (2020-09-29) Spartak Varna (III) 2–1Lokomotiv Sofia (II)Varna
16:00 EEST
  • Paskalev 32', 61'
Report
Stadium: Stadion Spartak
Referee: Dimitar Zhelyazkov (Silistra)
Zagorets Nova Zagora (III) v Hebar Pazardzhik (II)
29 September 2020 (2020-09-29) Zagorets Nova Zagora (III) 2–1Hebar Pazardzhik (II)Nova Zagora
16:00 EEST
  • Videv 42'
  • Kostov 90'
Report Stadium: Stadion Zagorets
Referee: Vladimir Valkov (Plovdiv)
Rodopa Smolyan (III) v Pirin Blagoevgrad (II)
29 September 2020 (2020-09-29) Rodopa Smolyan (III)0–2 Pirin Blagoevgrad (II) Smolyan
16:00 EEST Report
Stadium: Stadion Septemvri
Referee: Nedelcho Gadzhalov (Plovdiv)
Chavdar Troyan (IV) v Kariana Erden (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Chavdar Troyan (IV)0–4 Kariana Erden (II) Troyan
16:00 EEST Report
  • Tsekov 4'
  • Matheus 16'
  • Mendes 48'
  • Ignatov 68'
Stadium: Gradski stadion
Referee: Ivan Ivanov (Sofia)
Chernomorets Balchik (III) v Vitosha Bistritsa (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Chernomorets Balchik (III) w/oVitosha Bistritsa (II)Balchik
16:00 EEST Report Stadium: Stadion Balchik
Referee: Krasen Georgiev (Varna)
Botev Ihtiman (III) v Neftochimic Burgas (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Botev Ihtiman (III) 2–0Neftochimic Burgas (II)Ihtiman
16:00 EEST
Report Stadium: Stadion Hristo Botev
Referee: Lyuboslav Lyubomirov (Sofia)
Sevlievo (III) v Lokomotiv Gorna Oryahovitsa (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Sevlievo (III) 6–0Lokomotiv Gorna Oryahovitsa (II)Sevlievo
16:00 EEST
  • Kanev 12', 20'
  • Petrov 16', 51'
  • Banov 55'
  • Stoyanov 86'
Report Stadium: Stadion Rakovski
Referee: Georgi Davidov (Veliko Tarnovo)
Nadezhda Dobroslavtsi (III) v Minyor Pernik (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Nadezhda Dobroslavtsi (III) 2–1Minyor Pernik (II)Dobroslavtsi
16:00 EEST
  • Kitanov 43'
  • Arsovski 77'
Report
  • Yosifov 78'
Stadium: Stadion Nadezhda
Referee: Hristiyana Guteva (Sofia)
Izvor Gorski Izvor (IV) v Septemvri Simitli (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Izvor Gorski Izvor (IV) 4–2Septemvri Simitli (II)Gorski Izvor
16:00 EEST
  • Milushev 22', 59' (pen.)
  • Hristov 65', 90+2'
Report
  • Hazurov 87' (pen.)
  • Mutafchiyski 90'
Stadium: Sayana Arena
Referee: Nikolay Ramunski (Sofia)
Oborishte Panagyurishte (III) v Dobrudzha Dobrich (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Oborishte Panagyurishte (III) 1–0Dobrudzha Dobrich (II)Panagyurishte
16:00 EEST
Report Stadium: Stadion Orcho Voyvoda
Referee: Stefan Pavlov (Burgas)
Svetkavitsa Targovishte (III) v Sozopol (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Svetkavitsa Targovishte (III)1–4 Sozopol (II) Targovishte
16:00 EEST
  • Iliev 12'
Report
Stadium: Stadion Dimitar Burkov
Referee: Mihael Pavlov (Veliko Tarnovo)
Drenovets (III) v Strumska Slava Radomir (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Drenovets (III) 2–1Strumska Slava Radomir (II)Drenovets
16:00 EEST
  • Iliev 86', 90+4'
Report
  • Dilchovski 90+3'
Stadium: Stadion Drenovets
Referee: Stiliyan Kolev (Veliko Tarnovo)
Dunav Ruse (III) v Yantra Gabrovo (II)
30 September 2020 (2020-09-30) Dunav Ruse (III)0–2 Yantra Gabrovo (II) Ruse
18:30 EEST Report
Stadium: Gradski stadion
Referee: Martin Velikov (Varna)
Sveti Nikola Burgas (IV) v Sportist Svoge (II)
1 October 2020 (2020-10-01) Sveti Nikola Burgas (IV)0–4 Sportist Svoge (II) Pomorie
16:00 EEST Report
Stadium: Stadion Pomorie
Referee: Kristiyan Kolev (Plovdiv)
Belasitsa Petrich (III) v Litex Lovech (II)
1 October 2020 (2020-10-01) Belasitsa Petrich (III) 1–0Litex Lovech (II)Petrich
16:00 EEST
  • Taushanov 70' (pen.)
Report Stadium: Stadion Tsar Samuil
Referee: Ivaylo Nenkov (Sofia)

Round of 32

The draw was conducted on 16 September 2020.[4] The games were played between 20 October and 14 November 2020.[9][10] In this stage the participants were the 15 winners from the preliminary round, the team which received a bye to this round (Partizan Cherven Bryag) as well as the 14 teams from First League and the remaining best-placed team from Second League (Septemvri Sofia). During the draw, the winner of the preliminary round game between Belasitsa Petrich and Litex Lovech received a bye to the second round.

Kariana Erden (II) v Tsarsko Selo Sofia (I)
20 October 2020 (2020-10-20) Kariana Erden (II)0–1 Tsarsko Selo Sofia (I) Erden
15:00 EEST Report
Stadium: Sporten kompleks Kariana
Referee: Ivelin Zanev (Ruse)
Partizan Cherven Bryag (III) v Levski Sofia (I)
21 October 2020 (2020-10-21) Partizan Cherven Bryag (III)1–4 Levski Sofia (I) Cherven Bryag
14:30 EEST
  • L. Ivanov 34'
Report
Stadium: Gradski stadion
Referee: Dimitar Dimitrov (Sofia)
Sevlievo (III) v Slavia Sofia (I)
21 October 2020 (2020-10-21) Sevlievo (III)1–5 Slavia Sofia (I) Sevlievo
15:00 EEST
  • Petrov 25'
Report
Stadium: Stadion Rakovski
Referee: Dimo Dimov (Sliven)
Izvor Gorski Izvor (IV) v Montana (I)
21 October 2020 (2020-10-21) Izvor Gorski Izvor (IV)1–2 Montana (I) Gorski Izvor
15:00 EEST
  • Yankov 76'
Report
Stadium: Sayana Arena
Referee: Vasil Minev (Sofia)
Yantra Gabrovo (II) v Cherno More Varna (I)
21 October 2020 (2020-10-21) Yantra Gabrovo (II)1–6 Cherno More Varna (I) Gabrovo
15:00 EEST
  • Mitev 7'
Report
Stadium: Stadion Hristo Botev
Referee: Stefan Pavlov (Burgas)
Drenovets (III) v CSKA 1948 Sofia (I)
21 October 2020 (2020-10-21) Drenovets (III)0–6 CSKA 1948 Sofia (I) Drenovets
15:00 EEST Report
Stadium: Stadion Drenovets
Referee: Petar Kuzev (Gabrovo)
Pirin Blagoevgrad (II) v Beroe Stara Zagora (I)
21 October 2020 (2020-10-21) Pirin Blagoevgrad (II)3–4 Beroe Stara Zagora (I) Blagoevgrad
17:30 EEST
Report
Stadium: Stadion Hristo Botev
Referee: Nikolay Yordanov (Sofia)
Chernomorets Balchik (III) v Septemvri Sofia (II)
22 October 2020 (2020-10-22) Chernomorets Balchik (III) 1–0Septemvri Sofia (II)Balchik
15:00 EEST
  • Dimov 4' (pen.)
Report Stadium: Stadion Balchik
Referee: Mustafa Shefket (Kardzhali)
Nadezhda Dobroslavtsi (III) v Botev Vratsa (I)
22 October 2020 (2020-10-22) Nadezhda Dobroslavtsi (III)0–2 Botev Vratsa (I) Dobroslavtsi
15:00 EEST Report
Stadium: Stadion Nadezhda
Referee: Ivaylo Nenkov (Sofia)
Oborishte Panagyurishte (III) v Botev Plovdiv (I)
22 October 2020 (2020-10-22) Oborishte Panagyurishte (III)0–4 Botev Plovdiv (I) Panagyurishte
15:00 EEST Report
Stadium: Stadion Orcho Voyvoda
Referee: Georgi Ginchev (Veliko Tarnovo)
Note: The game has been played behind closed doors in accordance to an order by the mayor of Panagyurishte, Nikola Belishki, claiming the inability to provide adequate security and control during the game.[11] On 10 November the disciplinary committee of the Bulgarian Football Union announced that this constituted a serious breach of its regulations and decided to exclude Oborishte Panagyurishte from participation on next year's edition of the Bulgarian Cup.[12]
Sozopol (II) v Etar Veliko Tarnovo (I)
22 October 2020 (2020-10-22) Sozopol (II)0–0 (a.e.t.)
(2−4 p)
Etar Veliko Tarnovo (I) Sozopol
15:00 EEST Report Stadium: Arena Sozopol
Referee: Krasen Georgiev (Varna)
Penalties
Moldovanov soccer ball with check mark
K. Ivanov soccer ball with check mark
Savov soccer ball with red X
Feradov soccer ball with red X
soccer ball with check mark Angelov
soccer ball with check mark D. Pehlivanov
soccer ball with check mark Shterev
soccer ball with check mark H. Ivanov
Zagorets Nova Zagora (III) v Lokomotiv Plovdiv (I)
3 November 2020 (2020-11-03) Zagorets Nova Zagora (III)3–4 (a.e.t.) Lokomotiv Plovdiv (I) Nova Zagora
13:30 EET
  • P. Ivanov 20', 87', 115' (pen.)
Report
Stadium: Stadion Zagorets
Referee: Valentin Stanchev (Sliven)
Spartak Varna (III) v Arda Kardzhali (I)
4 November 2020 (2020-11-04) Spartak Varna (III)1–2 Arda Kardzhali (I) Varna
13:30 EET
Report
Stadium: Stadion Spartak
Referee: Nikola Petrov (Lovech)
Botev Ihtiman (III) v CSKA Sofia (I)
14 November 2020 (2020-11-14) Botev Ihtiman (III)0–5 CSKA Sofia (I) Sofia[note 1]
15:45 EET Report
Stadium: Stadion Balgarska Armia
Referee: Hristiyana Guteva (Sofia)
Sportist Svoge (II) v Ludogorets Razgrad (I)
11 February 2021 (2021-02-11)[14] Sportist Svoge (II)1–3 Ludogorets Razgrad (I) Razgrad[note 2]
14:30 EET
Report
Stadium: Huvepharma Arena
Referee: Ivelin Zanev (Ruse)
Note: The game was postponed till February 2021 due to an outbreak of COVID-19 cases within the Ludogorets squad.[15]

Round of 16

The draw was conducted on 18 December 2020.[16] The games were played between 1 and 4 March 2021.[14] In this stage the participants were the 15 winners from the previous round, as well as Belasitsa Petrich, which received a bye to this round.

Lokomotiv Plovdiv (I) v Belasitsa Petrich (III)
1 March 2021 (2021-03-01) Lokomotiv Plovdiv (I) 2–1Belasitsa Petrich (III)Plovdiv
17:30 EET
Report
  • Stoev 51'
Stadium: Stadion Lokomotiv
Attendance: 0
Referee: Vasil Minev (Sofia)
Etar Veliko Tarnovo (I) v Arda Kardzhali (I)
2 March 2021 (2021-03-02) Etar Veliko Tarnovo (I)0–1 Arda Kardzhali (I) Veliko Tarnovo
17:30 EET Report
Stadium: Stadion Ivaylo
Attendance: 0
Referee: Stanimir Trenchev (Sofia)
CSKA Sofia (I) v Cherno More Varna (I)
2 March 2021 (2021-03-02) CSKA Sofia (I) 3–1Cherno More Varna (I)Sofia
17:30 EET
Report
Stadium: Stadion Balgarska Armia
Attendance: 0
Referee: Volen Chinkov (Sofia)
Botev Plovdiv (I) v CSKA 1948 Sofia (I)
3 March 2021 (2021-03-03) Botev Plovdiv (I)1–2 (a.e.t.) CSKA 1948 Sofia (I) Plovdiv
12:00 EET
  • Marquinhos 53'
Report
Stadium: Futbolen kompleks Botev 1912
Attendance: 0
Referee: Georgi Davidov (Veliko Tarnovo)
Tsarsko Selo Sofia (I) v Ludogorets Razgrad (I)
3 March 2021 (2021-03-03) Tsarsko Selo Sofia (I)1–2 Ludogorets Razgrad (I) Sofia
15:00 EET
Report
Stadium: Sporten kompleks Tsarsko Selo
Attendance: 0
Referee: Nikola Popov (Sofia)
Levski Sofia (I) v Beroe Stara Zagora (I)
3 March 2021 (2021-03-03) Levski Sofia (I) 3–1Beroe Stara Zagora (I)Sofia
18:00 EET
Report
Stadium: Stadion Vivacom Arena - Georgi Asparuhov
Attendance: 0
Referee: Stanislav Todorov (Shumen)
Botev Vratsa (I) v Chernomorets Balchik (III)
4 March 2021 (2021-03-04) Botev Vratsa (I) 3–0Chernomorets Balchik (III)Vratsa
14:00 EET
  • Genov 78', 84' (pen.)
  • Atanasov 90+1'
Report Stadium: Stadion Hristo Botev
Attendance: 0
Referee: Blagoy Manov (Blagoevgrad)
Slavia Sofia (I) v Montana (I)
4 March 2021 (2021-03-04) Slavia Sofia (I) 1–1 (a.e.t.)
(5−3 p)
Montana (I)Sofia
17:30 EET
Report Stadium: Stadion Slavia
Attendance: 0
Referee: Vladimir Valkov (Plovdiv)
Penalties

Quarter-finals

The draw was conducted on 4 March 2021.[17] The games were played between 16 and 18 March 2021.[18] In this stage the participants were the 8 winners from the previous round.

Ludogorets Razgrad v Lokomotiv Plovdiv
16 March 2021 Ludogorets Razgrad 2–1 (a.e.t.)Lokomotiv PlovdivRazgrad
18:00 EET
Report
  • Minchev 90+3'
Stadium: Huvepharma Arena
Attendance: 0
Referee: Dragomir Draganov (Varna)
CSKA 1948 Sofia v Arda Kardzhali
17 March 2021 CSKA 1948 Sofia0–1 Arda Kardzhali Sofia
15:30 EET Report
Stadium: Natsionalen stadion Vasil Levski
Attendance: 0
Referee: Valentin Zhelezov (Burgas)
Slavia Sofia v Levski Sofia
17 March 2021 Slavia Sofia 2–1Levski SofiaSofia
18:30 EET Report Stadium: Stadion Slavia
Attendance: 0
Referee: Radoslav Gidzhenov (Plovdiv)
CSKA Sofia v Botev Vratsa
18 March 2021 CSKA Sofia 4–0Botev VratsaSofia
17:00 EET
Report Stadium: Stadion Balgarska Armia
Attendance: 0
Referee: Georgi Nikolov (Sofia)

Semi-finals

The draw was conducted on 18 March 2021.[19] The first legs were played on 6 and 7 April, while the second legs are scheduled for 13 and 14 April 2021.[20]

First legs

Arda Kardzhali v Slavia Sofia
6 April 2021 Arda Kardzhali 0–0 Slavia Sofia Kardzhali
19:30 EEST Report Stadium: Arena Arda
Attendance: 0
Referee: Stanislav Todorov (Shumen)
CSKA Sofia v Ludogorets Razgrad
7 April 2021 CSKA Sofia 1–1 Ludogorets Razgrad Sofia
19:30 EEST
Report
Stadium: Stadion Balgarska Armia
Attendance: 0
Referee: Volen Chinkov (Sofia)

Second legs

Slavia Sofia v Arda Kardzhali
13 April 2021 Slavia Sofia0–1
(0–1 agg.)
Arda Kardzhali Sofia
18:30 EEST Report Stadium: Stadion Slavia
Attendance: 0
Referee: Dragomir Draganov (Varna)
Ludogorets Razgrad v CSKA Sofia
14 April 2021 Ludogorets Razgrad1–2
(2–3 agg.)
CSKA Sofia Razgrad
18:30 EEST
Report
Stadium: Huvepharma Arena
Attendance: 0
Referee: Georgi Kabakov (Plovdiv)

Final

Arda Kardzhali0–1CSKA Sofia
Report
Attendance: 22,000
Referee: Volen Chinkov (Sofia)

Bracket

Round of 32 Round of 16 Quarter-finals Semifinals Final
                
3 Oborishte Panagyurishte 0
1 Botev Plovdiv 4
1 Botev Plovdiv 1
1 CSKA 1948 Sofia (a.e.t.) 2
3 Drenovets 0
1 CSKA 1948 Sofia 6
1 CSKA 1948 Sofia 0
1 Arda Kardzhali 1
2 Sozopol 0 (2)
1 Etar Veliko Tarnovo (p) 0 (4)
1 Etar Veliko Tarnovo 0
1 Arda Kardzhali 1
3 Spartak Varna 1
1 Arda Kardzhali 2
1 Arda Kardzhali 0 1
1 Slavia Sofia 0 0
3 Sevlievo 1
1 Slavia Sofia 5
1 Slavia Sofia (p) 1 (5)
1 Montana 1 (3)
4 Izvor Gorski Izvor 1
1 Montana 2
1 Slavia Sofia 2
1 Levski Sofia 1
3 Partizan Cherven Bryag 1
1 Levski Sofia 4
1 Levski Sofia 3
1 Beroe Stara Zagora 1
2 Pirin Blagoevgrad 3
1 Beroe Stara Zagora 4
1 Arda Kardzhali 0
1 CSKA Sofia 1
3 Botev Ihtiman 0
1 CSKA Sofia 5
1 CSKA Sofia 3
1 Cherno More Varna 1
2 Yantra Gabrovo 1
1 Cherno More Varna 6
1 CSKA Sofia 4
1 Botev Vratsa 0
3 Nadezhda Dobroslavtsi 0
1 Botev Vratsa 2
1 Botev Vratsa 3
3 Chernomorets Balchik 0
3 Chernomorets Balchik 1
2 Septemvri Sofia 0
1 CSKA Sofia 1 2
1 Ludogorets Razgrad 1 1
2 Kariana Erden 0
1 Tsarsko Selo Sofia 1
1 Tsarsko Selo Sofia 1
1 Ludogorets Razgrad 2
2 Sportist Svoge 1
1 Ludogorets Razgrad 3
1 Ludogorets Razgrad (a.e.t.) 2
1 Lokomotiv Plovdiv 1
3 Zagorets Nova Zagora 3
1 Lokomotiv Plovdiv (a.e.t.) 4
1 Lokomotiv Plovdiv 2
3 Belasitsa Petrich 1
3 Belasitsa Petrich bye
 

Notes

  1. ^ Due to the impact of the COVID-19 pandemic in Bulgaria and the organisational effort required to host the fixture, the teams exchanged the home rights to the match.[13]
  2. ^ Upon request from Sportist Svoge regarding the organisational effort required to host the fixture, the teams exchanged the home rights to the match.[14]

References

  1. ^ "Календар сезон 2020/2021" (PDF) (in Bulgarian). Bulgarian Football Union. Retrieved 16 September 2020.
  2. ^ "Решения след днешното заседание на Изпълнителния комитет на БФС". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 7 December 2020.
  3. ^ "Bulgarian Cup 2020–21 - Final Phase". bulgarian-football.com. Retrieved 16 September 2020.
  4. ^ a b "Партизан чака Левски за Купата, ЦСКА срещу Ботев Ихтиман или Нефтохимик". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 16 September 2019.
  5. ^ "Решение СТК 18.09.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 23 September 2020.
  6. ^ "Решение СТК 24.09.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 27 September 2020.
  7. ^ "Разпуснаха Витоша Бистрица!". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 30 September 2020.
  8. ^ "Решение СТК 30.09.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 30 September 2020.
  9. ^ "Решение СТК 07.10.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 7 October 2020.
  10. ^ "Решение СТК 05.11.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 5 November 2020.
  11. ^ "Мачът Оборище - Ботев (Пд) за Купата ще е без публика, но не заради коронавируса". plovdiv24.bg (in Bulgarian). Retrieved 10 November 2020.
  12. ^ "Решение ДК 10.11.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 10 November 2020.
  13. ^ "Решение СТК 11.11.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 11 November 2020.
  14. ^ a b c "Решение СТК 19.01.2021". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 19 January 2021.
  15. ^ "Решение СТК 10.11.2020". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 11 November 2020.
  16. ^ "Левски - Берое и ЦСКА - Черно море на 1/8-финалите за Купата на България". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 18 December 2020.
  17. ^ "Лудогорец срещу Локо Пд в Разград, Славия приема Левски за Купата". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 4 March 2021.
  18. ^ "Решение СТК 05.03.2021". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 5 March 2021.
  19. ^ "ЦСКА - Лудогорец е големият сблъсък за Купата на България". dsport.bg (in Bulgarian). Retrieved 18 March 2021.
  20. ^ "Решение СТК 24.03.2021". bfunion.bg (in Bulgarian). Retrieved 24 March 2021.
  • v
  • t
  • e
  • Previous names: Tsar's Cup (1938–1942)
  • Soviet Army Cup (1945–1982)
SeasonsFinals
  • v
  • t
  • e
2020–21 in Bulgarian football
« 2019–20
2021–22 »
Domestic leagues
  • First League
  • Second League
  • Third League
Domestic cups
European competitions
Related to national team
Club seasons
First League
  • v
  • t
  • e
202021 in European football (UEFA)
Domestic leagues
Domestic cups
League cups
Supercups
UEFA competitions
International competitions